chov
užovka červena - Pantherophis guttatus
Zřejmě by se nenašel terarista, který tuto krásnou užovku, alespon na krátký čas neměl ve svém teráriu.Je to pravděpodobně nejčastějí chovaný had a užovka vůbec.
Dorůsta délky120-180cm.Většinou však do 150cm.Větší jedinci jsou k vidění jen málo kdy.Dostačujíci (minimálni) rozměry terária pro jeden pár by měly být 80x40x40cm.Přes den terárium vytápíme na 22-28° C s nočním poklesem na 18-20° C.Na vyhřáti terárka postačí jedna, nebo dvě 15W žárovky.Ty se umísti ke stropu terárka,kde máme vyvrtané díry na prostrčení kabelu.Jako stínitko můžeme ke stropu přilepit obrácený květináč.Je dobré dovnitř umístit polici, aby si had mohl vybrat tu správnou teplotu.Jako podklad se mi nejlépe osvědčila hrubá můlčovací kůra, nebo bukové štěpky.Nakonec samozřejmě nesmí chybět miska s vodou.
Jeden roh terária udržujeme neustále vlhký.Můžeme do něj položit vlhký rašeliník,ale postečí když do rohu budem občas vylívat trochu vody.Tato vlhkost je důležita hlavně v době kdy se má had svlékat ze staré kůže.Svlékaní probíha u mladých hadu pravidelně každý měsíc.U starších se tyto intervaly mohou prodloužit až přes dva měsíce.Že je had před svlekem poznáme že se mu zakalí oči(zmléční).Proces zakalení až svlečení trvá zhruba jeden týden.V této době had špatně vidí a tudíž se může stát že nebude žrát.Může být taky víc nervózni při manipulaci s ním,nebo v terárku.Proto je leší ho nijak nevyrušovat.Před samotný svlekem je také dobré hada porosit rozprašovačem.Po svlečení je třeba hada prohlédnout jestli mu nezůstaly na těle zbytky kůže.A to hlavně na špičce ocasu.V případě že mu nějaká ta stará kůže zůstane,stačí ji navlhčit a lehce stáhnout.
Jako potrava pro dospělé hady jsou ideálni velké laboratorní myši,nebo menší potkani.Mláďatům jsou podávaná ty nejmenší myší holátka.S postupem času jak hádě roste mu podávame větší popř. dvě malé na jednou.Mláďata krmíme jednou týdně,dospělým dávame co dva až tři týdny.Podle velikosti nabízene potravy.Pokud jím budeme dávat častějí budou žrát co se do nich vleze.Ale není dobré je překrmovat.Hlavně mláďata nemusí potravu strávit a pak ji vyvrhují.Vyvržení potravy může mít více příčin.Po nakrmení potřebuje malý had tak tři dny aby potravu strávil.Proto není vhodné s ním manipulovat a brát ho na ruce.Dalším důvodem vyvržení potravy může být nesprávna teplota.Buď to příliš vysoká a nebo naopak nízka.Kdy třeba holátko začne u vnitř hada zahnívat.Vznikajíci plyny hada doslova nafouknou a vyjimečně ho mohou i zabít.
V přírodě se užovky přes zimu ukládají k zimnímu spánku.Což není bezpodmínečně nutné. Chceme-li však doma užovky rozmnožovat, je dvou měsíční zazimování při teplotě 5-12° C vhodné. Musíme je před tím 2-3 týdny nekrmit a nechat vyprázdnit.Teplotu snižovat postupně a po odzimování postupně zvyšovat.Zhruba za měsíc se začínají pářit.Po dalším měsíci a půl samice naklade 12-25 vyjímečně i více vajec.Vejce inkubujem při teplotě kolem 28° C.Mládata se líhnou asi po dvou měsícich.Pohlavní dospělosti se dožívají ve 3 létech.
V současné době se k nám ze zahraničí dostává a u nás už i rozmnožuje spousta barevných forem užovek červených. Které mne svými barvami a kresbou doslova uchvátily, a kterým bych se chtěl nadále věnovat.
Stručný popis některých barevných forem užovek červených: -
Amelano -běžně se nazývá albíno.U této barevné formy chybí černý pigment (melanin).Takže had je zbarven oranžovočervenobíle.Oči jsou taky červené.
Anery -(Anery typ A) této barevné formě chybí červený pigment (erythrin).Had je tedy černošedý,v dospělosti s lehce nažloutlou spodní části hlavy.Někerým jedincům se žlutá může táhnout,až do jedné třetiny těla.A černé sedla se mohou měnit na tmavě hnědé.
Snow -vznikl zkřížením amelano/anery. Tito hadi jsou jak bez černého tak i červeného pigmentu.Zbarvení je bílé s lehce žlutým až narůžovělým nádechem.
Hypo -(Hypo A) u těchto hadu je selekcí černý pigment potlačen na minimum.Hadi jsou červenoranžoví, skoro jako albíni jen s černýma očima.
Sunglow -kombinace Amelano/Hypo. Zbarvený je červenoranžově.Bez bílé barvy,nebo jen s minimem a červenýmí oči.
Ghost -kombinace Anery/Hypo.Podkladní berva je světle šedá.Sedla jsou většinou tmavě šedá u některých jedinců nahnědlá,nebo narůžovělá.
Charcoal -(Anery typ B) velice podobná formě Anery,ale geneticky zcela odlišná.Je u nich minimální rozdíl mezi barvou sedel a podkladní barvou.Navíc většinou,(ale ne vždy,) kromě absence erythrinu, chybí i axantin(žlutý pigment).
Blizzard -kombinace Charcoal/Amelano.Narozdíl od formy snow nejsou skoro vůbec vidět sedla.A většina jedinců postrádá i žlutou barvu.Had vypadá jako čistě bílý.
Phantom -kombinace Charcoal/Hypo.Vypadá podobně jako forma ghost.Je však daleko světlejší s minimálním podílem žlutého pigmentu.
Okeetee -zbarvení je jako u klasické guttaty, avšak s velmi kontrastním černým lemováním červených sedel.
Abbotts Okeetee -dosaženo selektivním výběrem těch nejkontrastnějších jedinců okeetee.
Miami Phase -klsická guttata s červenohnědými sedly na stříbřitě šedém až šedočerném podkladě.Jedná se o přírodní formu užovky červené.
Crimson -kříženec Miami Phase/Hypo.Díky potlačení černé barvy má had krásně červené sedla na světle šedém podkladu.
Candy Cane -kříženec Miami Phase/Amelano plus selektivní výběr.Had postrádá černý pigment a má jasně oranžové sedla na skoro čistě bílém podkladě.Dle mého názoru je to jedna z nejkrásnějších barevných forem.
Candy Cane "red" - od klasické Candy Cane se liší tím že má červené sedla a mláďata se taky líhnou velmi krásně,kontrastně zbarvená.Na rozdíl od klasické,jejíž mláďata po narození připomínají spíš formu Snow.Přebarvují se do jednoho roku.
Cremsicle -kříženec E.g.emori/Amelano.Had s krásně oranžovými sedly na světle oranžovém,krémovem podkladu.
Caramel - podklad je světe hnědý,našedlý a u některých jedinců lehce nažloutlý.Sedla jsou tmavě hnědá.
Amber -kříženec Caramel/Hypo.
Butter -kříženec Caramel/Amelano.Má krásně světlounce žlutohnědé sedla na běložlutém podkladě.
Lavender - jde vlastně o užovku červenou typu Anery, šedofialového zbarvení ( levandulové ).Mezi jednotlivými jedinci mohou být velké barevné rozdíly.
Bloodred ( Diffused) - krvavě červená forma užovky červené.Po vylíhnutí jsou hodně podobné klasickým guttatam.Hlavní rozdil je ve zbarvení hlavy a břicha.V dospělosti je had celý krvavě červený s čistě bílým břichem.Bez klasické šachovnice jak známé uostatních užovek červených.
Striped -těmto hadům chybí na těle jejich sedla a jsou nahrazeny dvěma podélnými pruhy, které mohou být místy přerušeny.Na břiše chybí typická šachovnice a je čistě bílé.
Motley -u těchto hadu jsou sedla po stranách spojeny. Břicho je rovněž čisté,bez šachovnice.
Striped/motley